Szkolenia językowe

Szkolenia dla przedszkolaków

Dla przedszkolaków

Każdy z nas pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki rozwoju tak, aby w przyszłości doskonale radziło sobie w życiu i było szczęśliwe. Znajomość języków wydaje się nam niezbędna do osiągnięcia tego celu.

Jednakże często mamy dylemat: kiedy wprowadzić naszą pociechę w świat drugiego języka, z jaką częstotliwością i komu w tej kwestii zaufać. Jako nauczyciel anglista od wielu lat mam przyjemność pracować z dziećmi w różnym wieku oraz doradzać zatroskanym rodzicom w kwestii edukacji językowej ich dzieci.

„Czy moja 3-letnia córeczka da sobie w ogóle radę na zajęciach z języka angielskiego?”

Słysząc to pytanie, uśmiecham się często, gdyż jestem przekonana, że da sobie radę lepiej, niż możemy się spodziewać. Na bazie własnych doświadczeń oraz obserwacji mogę stwierdzić, że im wcześniej dziecko zacznie się oswajać z innym językiem, tym lepiej dla niego. Badania psychologów dowodzą, że do około 7 roku życia dzieci najszybciej przyswajają docierające do nich informacje. Maluchy z niesłychaną łatwością uczą się słownictwa oraz całych zdań , a także nabywają określone umiejętności, niekoniecznie nam to jednak pokazując. Później proces ten ulega stopniowemu spowolnieniu, a dopiero po latach okazuje się, że ta wczesna styczność z językiem procentuje i stanowi istotną bazę dla prawdziwej, świadomej nauki języka.

„Czy jedne zajęcia w tygodniu wystarczą....?”

Im dzieci są młodsze, tym szybciej chłoną materiał, lecz istnieje także niebezpieczeństwo, że równie szybko zdążą o nim zapomnieć, jeśli nie będziemy do niego często wracać. Dlatego im większa częstotliwość „spotkań z językiem”, tym korzystniej. Starajmy się, aby nasz maluch przebywał w świecie drugiego języka możliwie często, lecz nie za długo – tak, aby nie zdążył się znużyć powtarzaniem materiału.

„Komu powinniśmy zaufać w kwestii nauczania języka?”

 

 

  • zaufajmy opiniom rodziców, którzy już dokonali wyboru dla swoich dzieci i są zadowoleni
  • zaufajmy placówce, która cieszy się określoną renomą na rynku i słynie ze współpracy z wykwalifikowanymi lektorami
  • zaufajmy swojej intuicji w ocenie lektora
  • a przede wszystkim zaufajmy dziecku.


Jeśli nasza córka, czy syn chętnie uczestniczy w zajęciach językowych, darzy swoją panią szczególną sympatią i lubi wspominać o tym, czego się dowiedziało na zajęciach to znaczy, że nasza decyzja była trafna.

„Jak należy uczyć małe dziecko języka?”

Maluchy nie powinny odnosić wrażenia, że uczą się języka, lecz bawią. Nauka języka powinna być kojarzona przez nie z ogromną przyjemnością, nie – obowiązkiem.
Motywacja do nauki w tym wieku ma charakter zewnętrzny i to lektor, bądź rodzic swoją osobowością (ciepłem, uśmiechem), pochwałami oraz nagrodami za wysiłek ( np., w postaci naklejek czy pieczątek) przyciąga dziecko do świata języka. Im większa różnorodność metod i form pracy podczas zajęć, tym lepiej. Gry językowe, piosenki, rymowanki, ruch podczas zajęć (np. zabawy z piłką czy balonem), wykorzystywanie zabawek, które dzieci lubią (np. maskotki czy inne przedmioty z otoczenia), bazowanie na ulubionych zajęciach dzieci (rysowanie, wycinanie, przyklejanie) oraz nawiązywanie do emocji (zabawa w teatr czy elementy dramy) – to wszystko sprawia, że dzieci otwierają się i chętnie angażują w naukę.

„Nigdy nie uczyłem się tego języka, dlatego sam nie potrafię pomóc mojemu synowi w nauce!”

Tak naprawdę nie musimy znać języka, by wspierać nasze dziecko w nauce. Wręcz przeciwnie, ono oczekuje, że będziemy mu towarzyszyć i żaden, nawet najlepiej wykwalifikowany i mądry lektor nas w tym zadaniu nie zastąpi.Oczywiście trudno nam nauczyć dziecko wymowy, intonacji czy melodii języka, nie znając go. Na szczęście coraz częściej mamy do dyspozycji płyty CD oraz kasety opracowane z myślą o rodzicach przez wydawnictwa językowe i dołączane do podręczników.

Jeśli mamy problem dotyczący zawiłości gramatycznych czy słownictwa, możemy zwrócić się o pomoc do lektora, który uczy naszą pociechę, a z pewnością nie odmówi nam pomocy. Pamiętajmy jednak, że w przypadku dzieci gramatyka nie stanowi najważniejszego celu w nauce języka. Dziecko ma przede wszystkim polubić język i oswoić się z nim.
Dlatego też wykorzystujmy codzienne sytuacje życiowe, wplatajmy słówka angielskie w rozmowy z dzieckiem oraz przyklejajmy w różnych miejscach karteczki z nimi. Możemy także posłużyć się swoistym podstępem i zamienić się rolami – pozwólmy dziecku, aby to ono nas uczyło. Dzięki temu poczuje się ważne i doceniane, my spędzimy z nim wspólnie czas i zbliżymy się do niego, a częstotliwość powtórzeń materiału, tak istotna w tym wieku, przyczyni się do ugruntowania wiedzy na przyszłość.

Nie wolno nam zapominać, że żadna szkoła nie wyręczy nas w pracy z dzieckiem, choćby była jak najlepszym sprzymierzeńcem. To my, używając wyobraźni, kreatywności i miłości, mamy towarzyszyć dziecku w przygodzie zwanej „edukacją językową”.

Diana Janoska
Metodyk AJO LONDON SCHOOL

Na zajęcia językowe dzieci w wieku przedszkolnym zapraszamy do następujących placówek

Przedszkola Gniazdo przy ZSP 12 RUBINOWA /os. Waryńskiego
harmonogram do ustalenia

oraz

Przedszkole przy  ZSP 17 BRZEZINKA
zajęcia wtorki 15.30-16.00, czwartki 15.00-15.30

Szczegółowych informacji udziela 
Biuro AJO London School
ul. Szafirowa  16a

czynne pon-pt. 12.00-18.00
 

 

 

Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Nauka w szkole podstawowej stanowi dla dzieci ogromne wyzwanie. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym (kl. I-III) z jednej strony bardzo szybko chłoną wiedzę, z drugiej – nadal potrzebują zabawy.

Mając to na uwadze, proponujemy Państwa dzieciom rozwój językowy w oparciu o nowoczesne, skorelowane z programem szkolnym podręczniki, które jednocześnie wzbogacają ich wiedzę o nową tematykę, rozwijają kreatywność, wyobraźnię oraz indywidualne uzdolnienia plastyczno-muzyczne. Gry edukacyjne, zabawy tematyczno-ruchowe, kolorowe obrazki oraz plakaty, a także pacynki i inne rekwizyty sprawiają, że nauka nie jest żmudnym obowiązkiem, lecz przyjemnością.

Historyjki obrazkowe, krótkie filmy DVD, różnorodne materiały z internetu (m.in. gry interaktywne, piosenki i rymowanki), system pieczątek oraz naklejek proponowany przez naszych lektorów stanowi doskonałą motywację do nauki, a nauka przez zabawę prowadzi do oczekiwanych przez Państwa postępów.

  • Zajęcia prowadzone są w języku angielskim oraz polskim.
  • Metody i formy zajęć dostosowane są do możliwości i umiejętności dzieci oraz ich samodyscypliny i koncentracji.
  • Częste utrwalanie i powtarzanie materiału sprzyja lepszemu zapamiętaniu.
  • Zadania domowe wyrabiają systematyczność w nauce i obowiązkowość.
  • Quizy, kartkówki oraz testy to gwarancja dobrego poziomu nauczania.
  • Dzieciom, które jeszcze nie potrafią dobrze pisać, proponujemy testy w formie ustnej.
  • W sytuacji nieobecności dzieci na zajęciach, nasi lektorzy chętnie poświęcą im czas podczas konsultacji.


Nasza oferta (grupy od 6 do 12 słuchaczy):

  • Klasy I – zajęcia 2 x 45 min.
  • Klasy II – zajęcia 2 x 60 min.
  • Klasy III – zajęcia 2 x 60 min.
  • Zajęcia indywidualne na wyraźne życzenie Rodziców.
  • Zajęcia korepetycyjne (small group tuition) stworzone w obrębie jednej klasy, lub indywidualne ( patrz zakładka zajęcia korepetycyjne).

Dla dzieci klas IV-VII

Adaptacja do warunków w klasie IV, systematyczna nauka w kolejnych latach szkoły, a także przygotowanie do sprawdzianu w klasie 8 nie jest łatwe, dlatego zdecydowanie proponujemy naszym słuchaczom wsparcie w tym zakresie. Stopniowo zmienia się zabawowy aspekt zajęć, ustępując miejsca praktycznej nauce i rozwojowi wszystkich umiejętności językowych.

Nasze podręczniki wprowadzają uczniów w świat języka, wykorzystując ich ciekawość poznawczą. Nietypowa tematyka zajęć sprzyja zaangażowaniu; odpowiednie dla wieku metody, techniki, formy pracy oraz uwzględnienie potrzeb rozwojowych słuchaczy (m.in. chęć współpracy z grupą, a jednocześnie potrzeba rywalizacji) zapewniają oczekiwane postępy i przygotowanie do egzaminów.

Nowoczesne środki dydaktyczne oraz aplikacje internetowe to gwarancja praktycznej znajomości języka.
Zajęcia prowadzone są w języku angielskim (co daje możliwość opanowania wymowy oraz naturalnej intonacji) z połączeniu ze wsparciem języka ojczystego (gwarancja prawidłowego zrozumienia nowych zagadnień).
Coraz lepsza samodyscyplina oraz tempo pracy uczniów sprzyja przyrostowi wiedzy.
Zadania domowe, kartkówki, testy oraz odpowiedzi ustne wyrabiają systematyczność w nauce i obowiązkowość.
Uczniowie są przygotowywani do egzaminów na zajęciach przez doświadczonych lektorów. Dodatkową pomocą są bezpłatne konsultacje, na których można uzupełnić zaległości spowodowane nieobecnościami.
Można również umówić się na konsultacje w razie trudności z przyswojeniem materiału.
Dodatkowe lektury językowe oraz projekty i prezentacje multimedialne stanowią konkurencję dla nauczania w oparciu o podręczniki.

Nasza oferta (grupy od 6 do 12 słuchaczy):
Klasy IV – VII – zajęcia 2 x 60 min.
Zajęcia indywidualne na wyraźne życzenie Rodziców.
Zajęcia korepetycyjne (small group tuition) stworzone w obrębie jednej klasy lub indywidualne ( patrz zakładka zajęcia korepetycyjne).


KAŻDY RODZAJ ZAJĘĆ UWZGLĘDNIA PRZYGOTOWANIE DO SPRAWDZIANU W KLASIE VIII.

Sprawdzian ósmoklasisty – co czeka naszych słuchaczy?
Sprawdzenie znajomości języka w oparciu o zagadnienia zawarte w Nowej Podstawie Programowej w ramach następujących umiejętności:

rozumienie ze słuchu 20-25%
znajomość funkcji językowych 15-20%
rozumienie tekstów pisanych 25-30%
znajomość środków językowch 15-20%
Wypowiedź pisana 20%


Na rozwiązanie wszystkich zadań uczeń będzie miał 90 minut.

W zadaniach zamkniętych otrzymuje 1 pkt za każdą poprawną odpowiedź lub 0 pkt jeśli jego odpowiedź jest niepoprawna lub jest jej brak. W zadaniach otwartych sprawdzających znajomość środków językowych wymagana jest pełna poprawność gramatyczna i ortograficzna. W zadaniach otwartych sprawdzających rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych oraz znajomość funkcji językowych odpowiedź musi być komunikatywna dla odbiorcy, zgodna z poleceniem oraz musi wskazywać, że zdający zrozumiał tekst.

Kryteria oceny wypowiedzi pisemnej są zbliżone do tych, które obowiązują także na egzaminie maturalnym, tj.
  • treść: od 0 do 4 pkt
  • spójność i logika wypowiedzi: od 0 do 2 pkt
  • zakres środków językowych: od 0 do 2 pkt
  • poprawność środków językowych: od 0 do 2 pkt

Brzmi to niepokojąco, prawda? Właśnie dlatego nasi lektorzy bazując na najnowszych podręcznikach dla uczniów klas VI oraz VII pomogą w skutecznym przygotowaniu się do poszczególnych typów zadań egzaminacyjnych i osiągnięciu jak najlepszych wyników.
Powrót do listy